sobota, 9 lutego 2019

XXIII Rajd "W nieznane" Niedrzwica Duża - Prawiedniki

Data:  9 lutego 2019
Trasa: Niedrzwica Duża - Prawiedniki
Długość trasy: 13 km
Foto: Magda, Ewa, Jurek

 Tym razem na kolejny Rajd "W nieznane" pojechaliśmy do Niedrzwicy Dużej.


Foto i opis od Magdy:
Na starcie stawiło się 21 osób, co nie dziwi przy takiej wiosennej pogodzie. Po tradycyjnych zakupach ruszyliśmy. Najpierw w stronę Dworu Dłuskich.











Dwór w Niedrzwicy Dużej został wybudowany na przełomie XVIII/XIX wieku dla Józefa Aleksandra Dłuskiego i jego żony Marianny z Kownackich.

Według niektórych źródeł w XVI wieku stał tu kasztel, który pełnił funkcje rycerskiej siedziby obronnej, a jego właścicielem w 1600 był Jan Niedrzwicki. Dobra Niedrzwica Duża były własnością Dłuskich do 1873 roku. 




Z dawnych budynków dworskich do dziś zachowała się dwukondygnacyjna wieża (z kopulasto sklepioną piwnicą) i dwukondygnacyjny budynek mieszkalny (z piwnicą sklepioną kolebkowo). Wieża na parterze ma rzut sześciokąta, powyżej jest cylindryczna. Zwieńczona jest stożkowym dachem. 







Przerwa śniadaniowa.



















Kościół parafialny pw. św. Floriana. Jan Długosz w swoich rocznikach napisał, że w 1325 w Krężnicy stał drewniany kościół parafialny. Znajdowały się w nim relikwie św. Floriana, sprowadzone z Rzymu w 1185. Kościół płonął dwa razy: w 1595 i w 1883. Dwa lata później wzniesiono obecną, murowaną świątynię.

Opowiada o tym i o historii Krężnicy - Jurek. 


W drodze na cmentarz parafialny mijamy okazały budynek z rozległym ogrodem. Pierwotnie był to dom sióstr szarytek, które wybudowały go dla sierot na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Taką funkcję pełnił do roku 1939. W czasie II wojny światowej funkcjonowało w nim lubelskie seminarium duchowne. Po wojnie pełnił on funkcję akademika KUL. Obecnie znajduje się tu dom opieki „Tutela”, który jest filią głównego ośrodka znajdującego się przy ulicy Nad Zalewem w Lublinie. 


Na cmentarzu podchodzimy do grobowca rodziny Jaxa-Chamiec, gdzie pochowany jest również aktor Krzysztof Chamiec, znany np. z filmów "Ballada o Januszku", czy "Pierwszy dzień wolności".


W ostatnich dniach wojny w Krężnicy miały miejsce dwa tragiczne wydarzenia. W nocy z 21 na 22 lipca został wysadzony przez partyzantów niemiecki pociąg wojskowy wiozący broń. Niemcy, obawiając się przykrych dla siebie niespodzianek na torach, przed parowozem ustawili lory z piachem, z  których chętnie skorzystali Polacy chcący podróżować w kierunku Kraśnika. W wyniku  katastrofy zginęły 24 osoby. O tej historii można przeczytać tu: Kto wysadził ten pociąg. Z kolei dzień później, 22 lipca 1944 roku, hitlerowcy rozstrzelali tu więźniów z Zamku Lubelskiego – 25 mężczyzn, mieszkańców podparczewskich wsi Makoszka i Plebania Wola. Są oni pochowani w zbiorowej mogile.




Opuszczamy cmentarz, by tradycyjnie już posiedzieć przy ognisku. 
















Rzeka Nędznica, zwana także zwyczajowo Krężniczanką. Stanowi ona otulinę Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. To kraina lipienia i pstrąga. 












Bystrzyca.

Bar pod Pstrągiem. Tu kończymy nasz rajd.




 Poniżej zdjęcia od Ewy:







































Zdjęcia od Jurka:




























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz